Každý člen komory je zapsán do seznamu členů okresního sdružení komory, k němuž podává
žádost o přijetí za člena komory. Žádost o přijetí za člena komory doloženou kopiemi
ověřenými úředně či osobou komorou k tomu pověřenou, podává uchazeč o členství v komoře
okresnímu sdružení komory:
a) v okrese, na jehož území bude vykonávat povolání lékaře;
b) v okrese, na jehož území má trvalé bydliště, případně v okrese, kde se dlouhodobě zdržuje,
pokud povolání lékaře nevykonává.
O udělení licencí je třeba žádat prostřednictvím okresního sdružení ČLK, kde je žadatel registrovaný. Přední stranu formuláře vyplňuje žadatel, zadní stranu vyplní okresní sdružení, kde je žadatel registrovaný. Formulář je třeba vytisknout oboustranně - musí být na jednom listu. TYPY UDĚLOVANÝCH LICENCÍV současnosti uděluje Česká lékařská komora 2 typy licencí: licenci k výkonu soukromé lékařské praxe, pro výkon funkce lektor v lékařské praxi, pro výkon funkce odborného zástupce a pro poskytování poradenských služeb licenci pro výkon funkce vedoucího lékaře a primářeLicence k výkonu soukromé lékařské praxe, pro výkon funkce lektor v lékařské praxi, pro výkon funkce odborného zástupce a pro poskytování poradenských služeb v oboru má neomezenou platnost. O udělení této licence žádají lékaři v případě, že chtějí provozovat zdravotnické zařízení (poskytovatel zdravotních služeb), vykonávat funkci lektora (lektor dohlíží na odbornou stránku výkonu lékařské profese školence - lékaře, který nesplňuje kvalifikační požadavky stanovené Licenčním řádem ČLK pro výkon soukromé lékařské praxe, průběžně prověřuje jeho teoretické znalosti a osvojení praktických dovedností) a v případě výkonu funkce odborného zástupce zdravotnického zařízení (poskytovatele zdravotních služeb). Licence k výkonu funkce odborného zástupce není vázána na obor.Licence pro výkon funkce vedoucího lékaře a primáře je udělována na dobu 10 let. Tato licence opravňuje také k výkonu funkce lektor v lékařské praxi, pro výkon funkce odborného zástupce a pro poskytování poradenských služeb. Pro výkon těchto funkcí má neomezenou platnost.
Certifikát profesní bezúhonnosti je potvrzení, kterým Česká lékařská komora prohlašuje, že žadatel je (či v minulosti byl) členem České lékařské komory a nebyl nikdy Českou lékařskou komorou disciplinárně potrestán. Tento dokument vyžadují zahraniční instituce v případě, že lékař hodlá vykonávat povolání lékaře na jejich území.Potvrzení o profesní bezúhonnosti se vydává na žádost lékaře, jehož bezúhonnost má být potvrzena. Žádost o vydání potvrzení podává lékař kanceláři okresního (obvodního) sdružení komory, jehož je členem. Sdružení po potvrzení a doplnění údajů předává žádost centru ČLK v Olomouci k vyřízení. Žadateli je vystaven certifikát v českém jazyce a dále v cizím jazyce dle požadavku uvedeném na formuláři žádosti. Certifikát je možné zaslat přímo na adresu zahraniční instituce, pokud tento požadavek lékař uvede ve své žádosti popř. zašle dodatečně e-mailem.Platnost certifikátu profesní bezúhonnosti není omezena, nicméně dle současné praxe zahraniční instituce neuznávají certifikát, od jehož vystavení uplynula doba delší než 3 měsíce. Po uplynutí této doby je nutno v případě potřeby podat novou žádost o vystavení certifikátu stejným způsobem jako při první žádosti.
Žádost o přeregistraci do jiného okresního sdružení. Vyplněnou žádost o přeregistraci doručte do Vašeho stávajícího okresního sdružení, kde jste registrovaný. Přeregistraci provede pracovník okresního sdružení.
V seznamu lékařů naleznete svá evidenční čísla nejen pro platbu členských příspěvků. Prosíme do vyhledávání zadejte JMÉNO a PŘÍJMENÍ, klikněte na VYHLEDEJ. Po nalezení lékaře, prosím klikněte na DETAIL, kde naleznete své evidenční číslo a můžete provádět kontrolu, za jsou veškeré údaje v pořádku. Pro nesrovnalost, prosíme, kontaktujte své okresní sdružení. * Za správnost informací označených "hvězdičkou" odpovídá lékař, nikoliv ČLK.
www.vzdelavanilekaru.cz K diplomu celoživotního vzdělávání lékařů je třeba získat 150 kreditů za posledních 5 let. Kredity můžete získat za účast na vzdělávacích akcích, tedy přednáškách, konferencích a podobně. Dále pak za publikační a přednáškovou činnost, studium odborné literatury s autodidaktickým testem a za elektronické vzdělávání, tedy e-learning.